Včela samotárka

Včela samotárka

Samotárske včely na rozdiel od včiel medonosných nežijú vo vyspelých spoločenstvách, ale vedú osamelý spôsob života. Na Slovensku sa vyskytuje vyše 600 druhov týchto včiel a predstavujú nenahraditeľnú súčasť prírodných ekosystémov. Ich hlavnou úlohou je opeľovanie rastlín – v miernom pásme Európy je na tento proces závislých približne 78 % rastlinných druhov. Navyše, viac než tri štvrtiny poľnohospodárskych plodín sú odkázané na opeľovanie hmyzom. Samotné včely si, prirodzene, neuvedomujú, aký významný je ich prínos pre fungovanie rastlinného sveta.

 

V posledných rokoch však čoraz častejšie počúvame o výraznom poklese hmyzích populácií naprieč Európou. Dlhodobé následky tohto javu sú zatiaľ ťažko predvídateľné. Pre samotárske včely sú najväčším ohrozením strata prirodzeného prostredia a intenzívna chemizácia krajiny. Kým kedysi sa mohli voľne presúvať krajinou, dnes im v pohybe bránia rôzne umelé bariéry. V snahe maximalizovať výnosy sa z krajiny stratili remízky, aleje, prírodné lúky, mokrade a meandrujúce toky.

 

V dôsledku týchto zmien hynie časť hmyzu pri hľadaní potravy a úkrytov vyčerpaním, pričom izolácia jednotlivých populácií vedie k ich genetickému oslabovaniu. Zaujímavosťou je, že mestské a prímestské záhrady môžu mať na samotárky aj pozitívny vplyv. Vďaka rôznorodosti rastlín a menšej mierke záhrad poskytujú dostatok potravy i miest na hniezdenie. V porovnaní s rozľahlými poľnohospodárskymi monokultúrami tak predstavujú tieto sídla akési útočiská života.

 

Samotárske včely nepredstavujú pre ľudí hrozbu, hoci disponujú žihadlom. Sú mierumilovné a bodajú iba vo výnimočných prípadoch, napríklad keď sú silno stlačené. Aj preto sú ideálnym objektom na pozorovanie pre milovníkov prírody. Farmári, ktorí hospodária v súlade s prírodou, môžu pomocou prítomnosti týchto včiel získať spätnú väzbu o kvalite svojho prístupu. Na to, aby sa samotárskym včelám darilo, potrebujú aj vhodné podmienky na hniezdenie – najčastejšie si vytvárajú nory v pôde, ale obľubujú aj dutiny v odumretom dreve, škáry v murive či prázdne steblá rastlín.

 

Zdroj: Wikipedia

Mapa - GPS ()

Pre spustenie navigácie otvorte mapu v samostatnom okne.

Audio nahrávky: