Zlatoočka obyčajná

Zlatoočka obyčajná

Zlatoočka obyčajná (lat. Chrysopa) patrí do čeľade sieťokrídlovcov (Neuroptera). Ide o drobný hmyz s dĺžkou tela približne 6 až 10 mm. Jej telo je štíhle, krídla sú priehľadné a blanité, s výrazným žilkovaním, ktoré môže dosahovať rozpätie 2 až 3 cm. Zlatoočku charakterizuje malá hlavička s veľkými, vypúlenými očami a dlhými tykadlami. Jej sfarbenie sa pohybuje od hnedastého cez škvrnité až po výraznú zelenú farbu.

 

Larvy zlatoočky dosahujú veľkosť 7 až 10 mm. Majú sploštenú hlavičku, výrazné hryzadlá a tri páry nôh. Ich farba býva najčastejšie hnedá, sivá alebo zelenohnedá. Vzhľadom pripomínajú larvy lienok. Na Slovensku sa najčastejšie stretávame s druhom zlatoočka obyčajná – Chrysopa carnea. Zlatoočky sú predátori – živia sa škodlivým hmyzom ako sú vošky, larvy múch, malé húsenice, červce, roztoče, minérky a dokonca aj vajíčka iných druhov hmyzu. Jedna larva dokáže počas svojho vývoja skonzumovať 200 až 500 vošiek, alebo za jedinú hodinu zožrať 30 až 50 roztočov.

 

Dospelá samička dokáže denne naklásť až 20 vajíčok a počas svojho života vyprodukuje aj 800. Vývin larvy trvá zvyčajne 8 až 20 dní. Pred premenou na dospelca sa larva zakuklí priamo na rastline. Zimu prečká ukrytá pod kôrou stromov alebo v rôznych škárach budov. Pre podporu výskytu zlatoočiek v záhradách je dôležité vyhýbať sa používaniu chemických postrekov, najmä tých, ktoré obsahujú akaricídy – látky škodlivé najmä pre roztoče, ale aj pre užitočný hmyz ako zlatoočky.

 

Zdroj: Wikipedia

Mapa - GPS ()

Pre spustenie navigácie otvorte mapu v samostatnom okne.

Audio nahrávky: