Čmeľ

Čmeľ – lat. Bombus

Čmeľ (čmeliak) je rod lietajúceho hmyzu, patriaci do čeľade včelovitých (Apidae). Rovnako ako jeho príbuzné včely medonosné sa živí nektárom a peľom, ktorý zbiera nielen pre seba, ale aj pre výživu lariev. Väčšina čmeľov sa vyznačuje mierumilovnou povahou a životom v spoločenstvách. Typické je ich robustné telo s hustým štetinovitým ochlpením, prevažne čierno-žltého sfarbenia, no vyskytujú sa aj oranžové, červené alebo čisto čierne formy. Niektoré druhy majú koniec bruška s bielym zafarbením.

 

Na rozdiel od včiel medonosných čmele neprezimujú v kolóniách a nezhromažďujú zásoby medu, preto sa pre jeho produkciu nevyužívajú. Kráľovné aj robotnice sú schopné bodnúť opakovane, keďže ich žihadlá nemajú spätné háčiky.

 

Čmele zohrávajú dôležitú úlohu v opeľovaní rastlín, a to nielen vo voľnej prírode, ale aj v poľnohospodárstve. Vďaka hustému ochlpeniu, na ktorom zachytávajú veľké množstvo peľu, a intenzívnemu bzučaniu počas návštev kvetov, sú efektívnejšie pri opeľovaní aj zložitejších súkvetí. Ukázali sa ako veľmi užitoční napríklad pri pestovaní paradajok v skleníkoch. V mnohých rozvinutých krajinách však v dôsledku nadmerného používania pesticídov čelí tento hmyz poklesu početnosti a patrí medzi ohrozené druhy.

 

Zdroj: Wikipedia

Mapa - GPS ()

Pre spustenie navigácie otvorte mapu v samostatnom okne.

Audio nahrávky: