Národopisná expozícia v prírode SNM – Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku (SKANZEN) – sa rozprestiera na desať hektárovej ploche v bezprostrednom susedstve amfiteátra.
Národopisná expozícia bola sprístupnená v r. 1982 a podáva komplexnú predstavu základných životných podmienok Rusínov a Ukrajincov Slovenska v minulých historických obdobiach. Tu sa sústreďujú typické pamiatky ľudovej architektúry a bývania v tejto časti Slovenska. V prenesených a zrekonštruovaných objektoch je inštalovaný tradičný ľudový nábytok, domáci inventár, tradičné pracovné náradie a ukážky ľudového umenia. Okrem hlavných typov obydlí sú v expozícii zastúpené aj všetky druhy dobových hospodárskych budov: stodoly, chlievy, sýpky, senníky, pivnice, studne a ďalšie menšie stavby. Tieto objekty sú využité pre inštaláciu tradičného poľnohospodárskeho náradia – rôznych typov vozov, pluhov, brán, súsekov, košov na obilie a iného rozmanitého náčinia.
Technické a hospodárske budovy reprezentuje vodný mlyn, veterný mlyn, vodná píla a iné menšie objekty. Umiestnené sú pozdĺž potoka, kde sú vytvorené podmienky pre ukážku ich činností.
Z kultových stavieb sa v expozícii nachádza drevená cerkva (r. 1766) z Novej Polianky (Mergeška) s bohatou interiérovou výzdobou. Táto cerkva sa teší veľkej popularite snúbencov, ktorí si prichádzajú povedať svoje áno práve sme.
V snahe predstaviť ľudovú kultúru Rusínov a Ukrajincov na Slovensku čo najkomplexnejšie, sú v expozícii zastúpené aj najzákladnejšie spôsoby získavania obživy – poľnohospodárstvo a pastierstvo. Areál skanzenu nadväzuje na amfiteáter, kde sa každoročne v júni zhromažďujú tisíce návštevníkov tradičných SLAVNOSTÍ KULTÚRY RUSÍNOV-UKRAJINCOV SLOVENSKA.
Veľkej popularite sa tešia už tradične DNI REMESIEL A ĽUDOVÝCH TRADÍCIÍ, ktoré sa organizujú na skanzene každoročne v septembri. Pri tejto príležitosti sa predstavujú remeselnej výroby remeselného spracovania prútia, dreva, hliny, kovu, nití a kože, výstava ovocia a zeleniny, nesúťažná prehliadka domácich zvierat a hydiny, výstava úľov, včelárskych pomôcok a pod. ako aj dnes už medzinárodné majstrovstvá regiónu vo varení pirohov.